Yeşilkent Mah. 1880. Sokak No:60/2/3 Esenyurt/İSTANBUL

TARIM ve ORMAN BAKANLIĞI OTEL DENETİMLERİNİ YOĞUNLAŞTIRDI!

Bakanlık turizm tesislerinde zaman zaman ortaya çıkan gıda enfeksiyonu ve zehirlenme vakalarının önüne geçmek için son 6 ayda otellerde 3134 denetim gerçekleştirdi.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan rutin kontrol planı, ihbar, şüphe ve şikayetlere ilave olarak yaz sezonunun başlaması nedeniyle turizm tesislerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği illerde bulunan işletmelere Bakanlık denetimleri sıklaştırıldı.

Taklit ve tağşiş yapılarak tüketicinin aldatılmasının engellenmesi ve sağlığa zararlı üretim yapan firmaların ürünlerinin tespit edilmesi amacıyla alkollü içecekler, bal, süt ürünleri, peynir, et ve et ürünleri gibi ürünler öncelikli olarak denetlendi.

Bakanlık, son 6 ayda 918’i Antalya, 360’ı İstanbul, 335’i Muğla, 216’sı Nevşehir, 132’si İzmir, 96’sı Ankara ve bin 77’si diğer iller olmak üzere toplam 3 bin 134 otelin gıda depoları, yemek hazırlama ve servis yerleri başta olmak üzere restoranları denetledi. Bu işletmelerden 41’ine idari para cezası uygulanırken, bir işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. İşletmelere uygulanan 41 idari yaptırımdan 15’i bozulmuş, kokuşmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar görmüş veya son tüketim tarihi geçmiş ürünleri bulundurduğu tespit edilen iş yerlerine, 8’i kayıt yaptırmadan faaliyette bulunduğu tespit edilen iş yerlerine, 7’si Türk Gıda Kodeksi’ne uygun üretim yapmayan işletmelere, 6’sı hijyen esaslarına aykırı faaliyette bulunduğu tespit edilen iş yerlerine, 5’i de Kanun’un diğer hükümlerine aykırılık tespit edilen iş yerlerine olmak üzere toplam 149 bin 284 lira para cezası kesildi.

Ayrıca Bakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli tesislerin mutfak bölümlerine yasal yaptırım uygulanması halinde söz konusu işletmeye ait denetim sonucunun İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri’ne bildirilmesi ve tesislere gerçekleştirilen resmi kontrollerin turizm sezonu süresince sıklaştırılması hususunda 81 İl Müdürlüğü’ne talimat verirken, otel denetimlerine başta turizm sezonu olmak üzere tüm yıl boyunca devam edilecek.